УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ століття

Чернявська Олена Петрівна, Новоград-Волинська загальноосвітня школа  І - ІІІ ступенів №6, учитель історії

Історія України
9 клас

Мета уроку:
1.Розкрити процес розвитку культури в Україні в першій половині ХІХ ст., дізнатися про розвиток літератури, мистецтва цього періоду, періоду національно-культурного відродження, продовжити роботу над формуванням поняття «національно-культурне відродження», використати між предметні зв’язки.
2.Виховувати любов до прекрасного, поваги до народу-творця культури.
3.Розвивати вміння працювати в групах-однокласників, висловлювати свої судження, думки, висновки.

Обладнання уроку:
1. «Кобзар» Т. Г. Шевченка.
2. Ілюстрації до картини.
3. Реферати, повідомлення учнів.
4. Література.

Основні поняття: національне відродження, національна ідея, національна культура.

Нові поняття: «езопова мова», «романтизм», «класицизм».

План вивчення:

1. Література. Т. Шевченко і український національно-визвольний рух.
2. Розвиток українського мистецтва першої половини ХІХ ст.:
а) розвиток театру;
б) музика;
в) архітектура, скульптура, живопис.
3. Народний побут, звичаї та обряди.

Епіграф уроку:

« Смійся, лютий враже!
Та не дуже, бо все гине, -
Слава не поляже;
Не поляже, а розкаже,
Що діється в світі
Чия правда, чия кривда
І чиї ми діти.
Наша дума, наша пісня,
Не вмре, не загине…
От де люде, наша слава, слава України»
                                         Т. Г. Шевченко

Проблема: На протязі уроку повинні простежити, зрозуміти чому період першої половини ХІХ ст. в історії українського народу визначається як період національно-культурного відродження.
Хід уроку:

І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдань.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів:
- поясніть основні поняття: національне відродження, національна культура, ідея.
ІV. Вивчення нового матеріалу (за планом уроку).
1. Література. Т. Шевченко і український національно-визвольний рух.
Завдання 1.
Підручник: параграф 16, стор. 148-149.
Завдання в групах.
1. «Батько» нової української літератури (І. Котляревський).
2. Хто користувався «езоповою мовою»?
3. Кому з українських письменників належали ці твори?
4. Основні ідеї повісті «Тарас Бульба».
5. Хто завершив формування нової української літератури?
Завдання класу.
В ході роботи виписати відомих українських письменників першої половини ХІХ ст..
(Зачитати!)
Довідкова служба: «езопова мова», «романтизм».
Завдання 2. Група «Шевченкознавці»
Так Шевченко завершив формування нової української літератури, але він не просто поет-письменник, це постать в літературі і в нашій історії - постать особливої ваги. В чому проявилось пророцтво Шевченка, яку роль він відіграв у національно-визвольному русі України?
1. Повідомлення про життя та творчість Т. Г. Шевченка.
2. Читання віршів Т. Г. Шевченка.

2. а) Розвиток театру.
Нова українська література дала поштовх розвитку театрального мистецтва.
Завдання: параграф 17, стор. 152-153.
Група «Театральних критиків»:
1. За творами яких письменників були поставлені вистави?
2. Які міста в Україні в першій половині ХІХ ст. стали центрами театрального життя?
3. Який театр посів видатне місце в історії українського театрального мистецтва? Обґрунтуйте відповідь.
Клас.
Виписати в зошити імена письменників, за творами яких, ставилися вистави, які міста були центрами театрального мистецтва.
Фрагмент з вистави «Наталка Полтавка»
Підсумок. Якщо  уважно слухати, мабуть, помітили, чим доповнювалися твори письменників у виставах (піснею, музикою).

2. б) Розвиток музики.
Українці вельми співучий народ, українська пісня – душа народу. Український народ в цей період зберіг і створив нові пісні, що відображали його життя, сподівання і мрії.

Завдання:
Група «Музикознавці».
1. Хто відіграв особливу роль у збереженні і поширенні української пісні у першій половині ХІХ ст.?
2. Назвіть відомих бандуристів цього періоду. Чому їх так називали?
Клас. Слухаючи розповідь, зробити записи.
3. Що відомо про Остапа Вересая?
4. Що таке класична музика? Ким була представлена?
5. Як відроджується слово кобзарів?
Прослуховування запису капели бандуристів «Реве та стогне Дніпр широкий».

2. в) Архітектура, скульптура, живопис.
Складання таблиці «Розвиток мистецтва».

3. Побут, звичаї, традиції, обряди.
В Україні жодне свято не проходило без пісні, музики і обрядовості. У народі є прислів’я «Грудень іде – за собою низку свят веде».
а) Розповідь про свято Катерини;
б) свято Андрія;
в) сценка «Кусання калити».
Підсумок.

V. Закріплення нових знань, умінь, навичок.
- Зачитування конспектів, зроблених в процесі уроку.

VІ. Підсумок уроку. Вирішення проблемної теми, то чому все ХІХ ст. увійшло в історію під назвою культурно-національне відродження?
                                         Метод «Мікрофон».

VІІ. Домашнє завдання: параграфи 16, 17, 18, стор. 147-175.
                              
Таблиця «Розвиток мистецтва»
Галузі мистецтва
Діячі
Їх внесок у розвиток мистецтва
1
Архітектура


2
Скульптура


3
Живопис


Комментариев нет:

Отправить комментарий