СТОРІНКИ
ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА
(Відкритий
урок з історії України, 5 кл.)
Тема уроку: Сторінки історії
українського козацтва.
Мета уроку:
1.
Поглибити знання учнів про історію українського козацтва.
2.
Вчити учнів творчо працювати і самостійно робити висновки.
3.
Поєднати урочну форму роботи з позакласною.
4.
Сприяти вихованню в учнів почуття патріотизму та національної самосвідомості.
Тип уроку: комбінований урок.
Вид заняття: урок з активними формами
навчання й виховання (усний журнал).
Обладнання уроку:
1.
Виставка літератури на козацьку тематику.
2.
Ребуси, кросворди.
3.
Булава, дід Козак (емблема).
4.
Плакат «Запорозька Січ».
5.
Роботи учнів про козаків.
6.
Ольга та Андрій Будугай. «Козацька літератка».
7.
Картки «Активність учнів на уроці».
ПЛАН
1.Заснлення
Дикого Поля.
2.
Запорізька Січ.
3.
Організація життя на Січі.
4.
Побут, звичаї козаків.
5.
Бойове спорядження козаків.
6.
Героїчні походи проти турків і татар.
Козацтво – то світла сторінка у книзі.
Що наші діди написали шаблями.
ХІД УРОКУ
Вступна бесіда вчителя з учнями.
Вчитель: Яку тему ми почали вивчати?
Історію українського козацтва.
Вчитель: Що вам допомагає у підготовці до
уроків?
Мені допомагають наші виховні години, де ми дізнаємось про історію
українського козацтва.
Вчитель: З ваших слів виходить, що наша
позакласна робота дитячої організації «Козачата-джури» допомагає вам у
підготовці до уроків.
Повідомлення теми, мети, девізу,
емблеми уроку.
Вчитель: Діти! Прошу увагу на
класну дошку. Тут записані тема, мета, девіз та намальована емблема уроку. Для
нашої активності та успішної роботи ми будемо працювати за такими куренями:
1. Курінь дослідників історії українського козацтва.
2. Курінь дослідників поезії козацької доби.
3. Курінь дослідників цікавих завдань.
4. Артистичний курінь (учні 8 клас-джури).
5. Курінь експертів козацького руху (учні 11 класу).
У кожного з вас є картка «Активності учня на уроці», де ви будете відмічати
свою участь у різних етапах уроку. Це буде оцінка вашої активності на уроці.
Проведення усного журналу
«Сторінки історії українського козацтва».
Вчитель: Є і нам про що згадати. (Звучить
пісня «Запорізькі козаки»).
Учень: Перша сторінка – «Запорізька
Січ».
Вчитель: Почнемо з дослідників
історії українського козацтва.
Учень: З дитинства ми знайомі з яскравим
образом мужнього козака-запорожця. Козаки носили білу вишиту сорочку, шаровари,
пояс. Мали гарні вуса, а на голові чуприну – оселедець.
Учениця:
Вуса – гордість козака,
Ними ворога ляка,
Не носили бороди.
Наші прадіди- діди.
Учень:
Оселедець – не рибина,
То козацькая чуприна,
За вухо зачіпалась,
Під шапкою ховалась.
Учень: Козаки організували воєнну
християнську республіку – Запорізька Січ. Про неї написав Микола Гоголь: «Так
ось вона, Січ. Ось це гніздо, звідки вилітають усі горді й міцні, як леви. Ось
звідки розливається воля і козацтво по всій Україні». (Робота за плакатом
«Запорізька Січ»)?
Вчитель: Дуже гарно про Січ сказано в
«Козацькій літератці». (Виступи учнів з віршами).
Вчитель: В п’ятому класі ви тільки
одержуєте перші знання з історії українського козацтва. Слово «козак» вперше
згадується в 1240 році в монгольській хроніці. Воно означало «вільну, озброєну
людину». Послухайте моє запитання: Що
говорить вам козак – Це крилате горде слово. І чому буває так що світлішає від
нього?
Учень:
Козаки – вільні люди.
Козаки – безстрашні люди.
Козаки – борці за волю.
За народ, щасливу долю.
Учениця:
Козак – чесна смілива людина.
Найдорожче йому Україна.
Козак – слабому захисник.
Цінити побратима звик.
Вчитель: Що можна сказати про
перші писемні згадки про козаків на Україні?
Учень: Перші згадки про козаків на
Україні з’явилися у писемних джерелах в кінці 15 століття.
Справжні сили українське козацтво набуло в 16017 століттях.
Учениця: Перша Січ заснована
князем Дмитром Вишневецьким, відомим під прізвиськом Байда.
Учень:
Байда – Дмитро Вишневецький
- Хортицьку Січ заснував.
Сили зібравши для бою,
Замок в Січі збудував.
Вчитель: Прошу розкрити атласи на сторінках 14-15 і прослідкувати
історію Січей. (Учні працюють за атласами з історії для 5 класу).
Вчитель: На Січ жінок не пускали, але їх козаки шанували. Кого
найбільше шанували козаки?
Учень:
На Січ жінок хоч не
пускали,
Щоб не було там сліз,
жалів.
Та козаки їх шанували,
А особливо – матерів.
Вчитель:
Діти, подивіться на ці ілюстрації. Ви бачите
щасливих, радісних дітей на руках у матері. Тому всі ви маєте любити й шанувати
своїх матерів. І не забувати, що покровителькою козацтва була Діва Марія, матір
Божа. В центрі Січі була возведена церква Покрови.
Вчитель: Особливою пошаною у нас в школі з 1996 року користується
образ козака Забави, який передається з року в рік. (Вбігає козак Забава).
Козак Забава: Вітаю вас
шановне товариство. Дуже радий зустрічі з вами. Мені завжди у вас цікаво.
Сьогодні я завітав до вас з своїми побратимами. Це – наш писар, який записує
прізвиська козакам.
Писар:
Писар мудра є людина. Я і
писар, і поштар.
Маю пера й каламар.
(Сценка-гра «Як козакам
давали прізвиська»)
Учень: Друга сторінка – «Військове мистецтво козаків».
Вчитель: Літописець запорізького козацтва Дмитро Яворницький
писав, що козаки вмирали частіше в бою, ніж від хвороб. Вони мали різну зброю,
знали багато військових хитрощів і мали свої бойові секрети.
(Учні читають вірші про
козацьку зброю з «Козацької літератки»).
Вчитель: Діти, козаки мали ще одну цікаву зброю. Про неї ми
говорили на святі «Козачат». Що це за зброя?
Учень:
Сміх – теж зброя козака,
Сміхом ворога ляка.
Сміхом дух він підіймає,
Товариство потішає.
Учень: Третя сторінка – «Козацькому роду - нема переводу».
Учениця:
Щоб цвіла Україна моя,
Ми обіцянку нині даємо.
Вчитись так, щоб набуті
знання,
Пригодились моїй Україні.
Учень:
Присягаєм наш край
Рідний Над усе любити.
По-українськи говорити,
Історію України добре
вчити.
Вчитель: До цього всіх вас діти закликає старовинний «Марш
українського школяра»
Підсумок уроку.
Виступи експертів козацького руху.
Оцінювання учнів.
Домашнє завдання: параграф 22 підручника історії
країни для 5 класу.
Комментариев нет:
Отправить комментарий