Тема: «Краще запалити одну
свічку, ніж ганьбити пітьму». (Народна мудрість)
Мета. Ознайомити учнів з історією боротьби України за
свою незалежність. Розвивати в учнів любов до України, почуття гордості за
славне минуле рідного народу, почуття національної самосвідомості та
громадської активності.
Виховувати
любов до України, її працелюбного народу, віковічних традицій та звичаїв,
виховувати прагнення примножувати своєю працею здобуток українського народу.
Обладнання.
Плакати, ілюстрації, хліб, сіль, український рушник, колосся пшениці,
магнітофон.
Епіграф. Бо нива – це моя. Тут я
почну зажинок.
Бо кращий урожай не жде мене ніде,
Бо тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок
Мене на ниву батьківську веде…
В.Симоненко
Хід уроку.
І. Організація учнів до
уроку.
ІІ. Актуалізація
навчальної діяльності.
Звучить пісня Тараса
Петриненка «Україно».
Дороги іншої не треба,
Поки зорить Чумацький Шлях.
Я йду до тебе, йду до тебе
По золотих твоїх стежках.
Мені не можна не любити,
Тобі не можна не цвісти.
Лиш доти варто в світі жити,
Поки живеш і квітнеш ти.
Приспів:
Україно, Україно,
Після далечі доріг
Вірне серце твого сина
Я кладу тобі до ніг.
Бо ми кохаєм до нестями
І ще не скоро нам кінець.
Ще, може, нашими серцями
Розпалим тисячі сердець.
Ще свічка наша не згоріла,
Ще наша молодість при нас.
А те, чи варте наше діло,
То скажуть люди, скаже час.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Вчитель. Народна мудрість говорить: «Краще запалити одну свічку,
ніж ганьбити пітьму». І якщо ці свічки запалахкотять у кожного з нас у серці,
то Україна дійсно стане вільною і незалежною, в Україні запалає вогонь
відродження.
ІV. Повідомлення теми та
мети уроку.
V. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
Учень.
Є щось святе в словах : мій
рідний край.
Для мене – це матусі пісня ніжна.
І рідний сад, від квіту
білосніжний,
І той калиновий у тихім лузі гай.
Для мене – це твої стежки й мої,
В містах і селах стоптані
любовно,
Й пісень людські прозорі ручаї,
Усе, що серцю рідне невимовно.
Його історія … В ній стільки
гіркоти,
І тим рідніш мене ти, краю
рідний,
Що вже назад поломані мости,
І день встає, як райдуга,
погідний.
Л.Костенко
Вчитель.
Багатовікова
історія українського народу, насамперед літопис життя і смерті
народу-великомученика, на долі якого було досить лиха… Майже кожне століття, як
свідчать давні джерела, розпочата голодними роками, наслідками епідемій,
спустошливими війнами, чужоземними нвалами.
Людина має
завжди пам’ятати, звідки вони родом, де
її коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову, культуру. На думку видатного
російського письменника М. Чернишевського «…можна не знати тисячі наук і бути
освідченою людиною, але не знати історію свого народу може лише людина,
нерозвинена розумово».
Бесіда.
1. Що вам
відомо про історію України?
2. Що
означає слово Україна? Коли воно з’явилося
вперше?
3. Коли
вперше в історії з’явилась згадка про
Україну?
4. Що вам
відомо про давньоруську Київську державу (Русь-Україна)?
5. Що таке
українська нація, український народ, українська земля?
Учень-читець.
Благословен
той день і час,
Коли
прослалась килимами
Земля, яку
сходив Тарас
Малим
босими ногами,
Земля, яку
скропив Тарас
Дрібними
росами-сльозами.
М.Рильський
Вчитель. Слово «Україна» вперше зустрічається у літописах
1187 році, коли помер Переяславський князь Володимир Глібович: «…Плакали по нем
переяславці; о нем же Україна много постонала».
Назва «Україна» у ХVI-XVII ст.
означала південну окраїну Московської держави. Замість «Україна» говорили Мала
Русь, Малоросія. Тільки у ХІХ ст. з ростом національної самосвідомості термін
«Україна і українці» набув широкого загальнонаціонального значення. Та не
дивлячись на це, про Україну і український народ знали, ним дивувались,
захоплювались.
Рубрика «
Чужинці про Україну»
Учень-читець. Україно, моя люба Вкраїно,
Чим я втішу тебе, чим тебе
заспокою?
Чи про те розкажу, як тебе я люблю,
А чи піснею горе твоє я присплю,
Чи слізьми розіллюсь, мов сирітська дитина, -
Чим тебе заспокою я – бідна дитина. –
Скажи, моя люба Вкраїно.
П.Тичина
Спогади про
Україну.
Учень.
Боплан – французький інженер, який перебував в
Україні на польській службі і видав у 1650 році книгу «Описание Украины» писав:
«Україна простягається від границь Московії до границь Трансильванії і поділена
на кілька провінцій Польщі. Територія України – це Запоріжжя, Київщина,
Поділля, Волинь, Галичина, Покуття».
Учень.
Джек Маршал, англієць, у 1772 році зазначав:
«Україну я застав як країну неймовірно родючу, дуже добре загосподарену, не
подібну до уяви, яку я створив собі про Україну на основі прочитаних книжок.
… Сучасне українське покоління – це моральний і
добре вихований нарід. Українські селяни – найкращі хлібороби в цілій Росії, а
Україна, з огляду на скарби своєї природи, є найважливіша провінція Росії…»
Учень.
Жан Шерер, французький історик і дипломат, писав:
«Україна- це незвичайно багата країна, наділена всіма скарбами природи.
Українці – це рослі, сильні люди, привітливі і гостинні, ніколи нікому не
накидаються, але й не зносять обмежування своєї особистої свободи. Невсипущі,
сміливі, чесні».
Учень.
Маліков, росіянин, 1803 р. «Побачивши Малоросію,
очі мої не могли налюбуватись побіленими хатами, чепурним одягом мешканців,
ласкавим милим поглядом прегарних тутешніх жінок».
Учень.
Йоган Християн Енгель, 1796 р. «Україна не
почувається щасливою, не дивлячись на всі благодати природи. Політичне сонце не
так гріє, як небесне світило. Вона змушена терпіти і почуває цілковито втрачену
свободу колишніх віків».
Учень.
Фрідріх Боденштедт, німецький поет, 1845 р.
«Український народ,
що хотів оборонити свою свободу перед поляками і москалями, пережив довгу і
тяжку боротьбу.
Так мало в кого є таке привабливе й поетичне
минуле, як в українців».
Учень-читець.
Україно. Ти для мене диво.
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо, горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік….
Одійдіте, недруги лукаві.
Друзі, зачекайте на путі.
Маю я святе синівське право
З матір’ю
побуть на самоті.
Україно, ти моя молитва,
Ти моя розлука світова….
Гримотить над світом люта битва
За твоє життя, твої права.
В. Симоненко.
Бесіда.
1. За що боровся український
народ протягом віків?
2. Хто з видатних
громадських діячів був на чолі боротьби за незалежність нашої країни?
3. Коли Україна стала
незалежною державою?
4. Які обрії перед
українським народом розкриваються завдяки прийняттю незалежності?
Учень-читець.
Олег у Царграді свій щит до воріт прибивав,
На місці Москви ліс шумів, ведмеді блукали,
За наші гріхи Бог монголо-татарів послав,
І ми із героїв надовго холопами стали.
Був час. Запоріжжя відважні сини
Стамбул і Варшаву, і Відень лякали.
Та гетьмани наші союзники нових знайшли
Й московські бояри надовго до рук нас прибрали.
Мазепа Іван проти царського гніту повстав,
Та внуки його двісті літ у церквах проклинали.
А тих, хто народ на століття в неволю продав,
Героями нації в нас величали.
Північний сусід Запорізьку Січ руйнував,
Коли козаки для царя Перекоп здобували,
Григорій Потьомкін за пазуху камінь ховав,
А наші діди його братом своїм називали.
Поети й художники наші в Європу ішли.
Своїми талантами світ дивували.
Париж покорили і в Римі визнання знайшли,
І лиш на Вкраїні імен не знали.
На остові Хортиця ___картоплю сажав,
Козацької слави на ____ще диміли руїни.
А може Тарас свій «Кобзар» лиш тому написав,
Що ще молодого забрали його з України.
Мій дід був хазяїном, землю любив і орав,
І сіяв, косив день і ніч – поки зорі світили.
А батько в колгоспі гнув спину і Бога молив,
Щоб діти його на землі не робили.
Не раз повертавсь я з далеких доріг,
Походив, політав, поїздив на світі багато.
Та ніколи не сяду на отчий високий поріг,
Бо в чорнобильській зоні стоїть моя батьківська хата.
Народе мій бідний, за що тебе Бог покарав?
Дав сонце і небо. Дніпро дав і землю багату,
Та волю, сміливість і мову у тебе забрав.
Ти молився мовою старшого брата.
Так встань же з колін і державність свою відроди,
Хай знає весь світ, що живуть тут не бидло, а люди,
Верни свою славу, в Європу, як рідний ввійди,
Бо більше такої можливості мабуть не буде.
Н.
Щербак
Вчитель.
Україна протягом значного періоду
не мала власної державності, що захищала б власний народ від різних
катаклізмів. Протягом багатьох років Україна перебувала під владою Російської
імперії, яка фактично прибрала мову і культуру українського народу, ведучи
політику геноциду проти українців. Російська імперія знищувала нашу мову,
культуру, національну еліту, формувала почуття меншої вартості, неповноцінності
українців. Чого варті вигадані К.Марксом і Ф.Енгельсом характеристики народів
«слов’янська бруднота», «етнічні покидьки», «поляки – нікудишня нація», і все
велось до знищення марксистами німців, росіян, українців і багатьох інших
народів і народностей.
Сьогодні Україна - незалежна
держава. Вона встановлює свою культуру. Адже ставши господарем у власному домі,
мусимо ретельно все зважити, одне необхідно розумних масштабах залишити, а від
іншого, зайвого – рішуче позбавитись.
24 серпня 1991 року Верховна Рада
проголосила незалежність самостійної української держави. Акт проголошення
незалежності України логічно і закономірно завершив тисячолітні прагнення
українського народу до створення своєї суверенної держави. Акт проголошення
незалежності України дістав переконливе підтвердження і схвалення на
Всеукраїнському референдумі в грудні 1991 року.
Незалежність … Мрія наших
предків про рівність з іншими народами, почуття гордості за свій народ і свою
державу збулася. Існування України сьогодні - це
результат тисячолітньої боротьби українського народу за право мати свою
національну державу, яка повинна стати запорукою успішного культурного і
політичного розвитку суспільства. Події, які пережив народ України упродовж
2013 - 2015 рр. ще раз засвідчили, що проголошена у 1991р. державна
незалежність потребує постійного захисту, глибокого розуміння та оцінки того,
що відбувається навколо нас.
Пора перестати бити себе в груди
і запевняти весь світ у своїй любові до Батьківщини, а своїм умінням гарно
вчитися, досконало володіти обраною професією, вчитися творчо і сумлінно
працювати на благо Вітчизни. І цим ми доведемо свою любов до матінки
Вітчизни-України.
Учень-читець.
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер, як трави, як води.
В годину щасливу і радості миті,
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Між братніх народів, мов садом рясним
Сіяє вона над вікнами,
Любіть Україну всім серцем своїм
І своїми своїми ділами.
В.Сосюра
VІ. Підведення підсумків
уроку.